Veliki intervju s Primožem Žižkom, Zavod Tovarna in Borutom Pelkom, Lokalpatriot
Takole, na pamet, koliko dogodkov prek poletja, torej julija in avgusta, organizirata LokalPatrot in Zavod tovarna?
Primož Žižek: Večjih nekaj čez 35. Od tega največ koncertov, lutkovnih predstav za otroke, tri večere komedije, 10 filmskih večerov itd.
Borut Pelko: Zavod LokalPatriot kot ustvarjalec in povezovalec na področju kulturne in mladinske produkcije deluje skozi vse leto, v poletnih mesecih pa svojo ustvarjalnost usmeri v festivalsko produkcijo. Že ustaljenim projektom (Jazzinty, Fotopub, Muzejski vrtovi, Novomeški poletni večeri) smo letos, v počastitev (najverjetneje) zadnje sezone v obstoječih klubskih prostorih, dodali še poletni program v novem poletnem Amfiteatru Kluba LokalPatriot. Organizacija posameznih dogodkov je le del celostne organizacijske politike. Med letom na mesec povprečno organiziramo od 15 do 20 dogodkov, v poletnih mesecih pa je teh mogoče nekaj manj, a so zato izvedeni na različnih lokacijah v mestu in prinašajo mednarodne, ekskluzivne in premierne vsebine.
V zavodu LokalPatriot tako prek poletja samostojno organiziramo okoli 40 posameznih dogodkov. Glavnina se bo odvila v Klubu LokalPatriot in na vrtovih Dolenjskega muzeja ali v Kulturnem centru Janeza Trdine. Skupaj s partnerji pri projektu Novomeški poletni večeri pa bomo organizirali okoli 60 posameznih dogodkov. Če se projektu pridruži še Zavod Tovarna, bo teh dogodkov že blizu 100, saj po podatkih, ki sem jih uspel zaslediti iz vaših objav, pripravljate nekaj čez 30 različnih koncertnih in uprizoritvenih dogodkov.
Na katerega od naštetih ste najbolj ponosni, da ste ga uspeli pripeljati v NM?
Borut Pelko: Težko bi se omejil le na enega, saj gre za širok spekter nastopajočih na različnih umetnostnih področjih. Novinci letošnjega poletja, na katere bomo najbolj ponosni, so, če jih naštejem kar po vrsti, kot se bodo predstavili: hrvaška legenda Dino Dvornik & 4 Funk, umetniški tandem son:DA in Davide Grassi (oba v Galeriji Simulaker), makedonski jazz trubači Toni Kitanovski & Cherkezi Orchestra, fotografska zvezdnika Francesco Zizola in Stephen Gill, brazilska pevka Jurema Paes – Juba, jazzovska legenda Barry Harris s triom, Simone Zanchini ter pevka Judy Niemack s triom.
Sam bom, če si dovolim malo subjektivnosti, gotovo najbolj vesel Dina Dvornika, Tonija Kitanovskega & Cherkezi Orchestre, pevke Jureme Paes ter že za lani napovedanega Simoneja Zanchinija, najbolj ponosen pa bom gotovo na nastop jazz legende Barryja Harrisa na letošnjem Jazzintyju.
Je pa bolj kot samo dejstvo, na koga bomo ponosni in kdo bo zvezdnik naše produkcije, gotovo bolj pomembno to, da Novo mesto postaja in ostaja slovensko središče glasbenih in likovnih umetnosti, kar najbolje pričara dejstvo, ko se na festivalih Jazzinty in Fotopub srečata celotna slovenska ter tudi širša strokovna in zainteresirana javnost.
Primož Žižek: Ne bi izpostavljal posameznih produkcij. Zame so najbolj pomembni elementi pahljače, ki jo imenujemo San Sebastian Fest, ljudje, ki so Zavod Tovarna, stalnost doganja, vzdrževanje finančne kondicije, poštena izmenjava s publiko in svežina produkcije. Prepričan sem, da ima vsak od sodelavcev tudi drugačne prioritete. Najbolj sem letos doslej morda vesel, da nam je s koncertom Siddharte uspelo dokazati, da Novo mesto premore tudi odlično klubsko atmosfero na odprtem. Oba, publika in bend, sta bila fenomenalna. Veselim se Rambo Amadeusa, Gala in Galeristov, Guštija in Polone, Mercedez Benda, Psycho path, Siddharte in Dan D v jeseni pa Festivala Trubadur in Novo mesto izklopljeni...
Z organiziranjem prireditev, dogodkov, imate kar nekaj izkušenj. Kaj je tisto, kar Novomeščane ali Novomeščanke spravi od doma?
Privlačnost/kakovost/drugačnost in način seznanjenosti. Tudi prijatelji in kolegi vplivajo na obisk prireditev. Dolenjci imamo slogan: »Več kot nas bo, lepše nam bo.« Novomeščanke in Novomeščani pa tudi obiskovalci od drugod, ne spregledajo nobene napovedi, ki obeta dobro atmosfero in druženje. Novomeščanke in Novomeščani smo zelo družabni ljudje. To se odraža na marsikaterem področju, tudi pri organizaciji dogodkov.
Ko se odločate za program, se vedno gleda, da je za vsakogar nekaj?
Primož Žižek: Verjetno vsak producent razmišlja drugače, ima drugačne cilje in raznoliko strukturo obiskovalcev. Pri nas so ključne besede: veselje, družabnost, kakovost. Glavnina naše publike so ljubitelji dobre glasbe, vseh starosti; otroci in mlade družine ter seveda ljubitelji specifičnih vsebin: komedija, film ipd. Predvsem pa si ustvarjalci programa in ponudbe na vrtu San Sebastian delimo strast z našimi obiskovalci: uživanje, prijeten ambient, neobveznost.
Borut Pelko: Morda bi bilo z ekonomskega vidika včasih to res bolje, a se odločamo drugače. Kot sem že dejal, so naše vodilo že vse od ustanovitve inovativna in avtorska produkcija predstavljenih umetnikov, ekskluzivnost in novost v slovenskem prostoru ter pravšnje razmerje med deležem predstavljenih domačih in mednarodnih umetnikov.
Z organiziranjem prireditev, dogodkov, imate kar nekaj izkušenj. Kaj je tisto, kar Novomeščane ali Novomeščanke spravi od doma?
Borut Pelko: Pregovor pravi: »Če bi bil vedež, ne bi bil revež.« Ker si »reveži« ne želimo biti, vedeži pa tudi nismo, se moramo posluževati spretnosti usklajevanja želja javnosti in uresničevanja našega kulturnega poslanstva. V zavodu LokalPatriot tako že od prvega dne svojega obstoja skušamo podajati predvsem tiste vsebine, ki predstavljajo nekakšen presežek v sodobni kulturni ustvarjalnosti, so avtorske, ekskluzivne, mednarodne … To je včasih sicer precej trnova pot, a sami smo se zavestno odločili zanjo. Ker je odločitev s časoma in po obilici dokazovanja prepričala tako lokalno kot nacionalno in evropsko kulturno strokovno in laično javnost, smo očitno na pravi poti.
V kolikšni meri vam pomaga novomeška mestna občina?
Primož Žižek: Občina lahko pomaga sistemsko. To je z razpisi, ki odražajo neko politiko razvoja. Letošnja postavka za poletne prireditve se je okrepila, kar ocenjujem kot dobro, in kaže na to, da želi uprava zadeve razvijati naprej. Menim tudi, da je treba odpreti prostor za vse: gostince, različna društva, tudi posameznike. Celotno produkcijo pa naj vodijo uveljavljeni organizatorji. Dovoljenja za dogodke v mestne jedru
Borut Pelko: Novomeška občina nam pomaga v okviru svojih, na področju kulture sicer precej skromnih, finančnih zmožnosti. Sodelovanje je iz leta v leto boljše, to smo si s konstantnim in kvalitetnim delom nenazadnje tudi izborili, a še zdaleč ne dosega ravni sodelovanja z nacionalnimi in evropskimi sofinancerji ali podporniki.
V NM je vzniknilo kar nekaj organizatorjev, producentov. Se med seboj usklajujete, pomagate? S kom sodelujete največ? Čigavo pomoč bi si želeli v prihodnje?
Primož Žižek: Mi se veliko pogovarjamo in rekel bi, skorajda podzavestno, uskladimo glede prioritetnih dogajanj. Zavod Tovarna se še največ uskljajuje z Lokalpatriotom, s katerim smo sodelovali tudi med lanskimi Novomeškimi poletnimi večeri. Imajo izvrstno produkcijo, tako da moramo datumsko zanesljivo programe oblikovati tako, da imajo od tega kar največ prav vsi sodelujoči, predvsem publika. Najboljši odraz zaupanja med organizatorji v mestu je po mojem mnenju dejstvo, da obiskujemo prireditve drug drugih. To se mi zdi zdravo tako za odnose med nami in output celotne scene. Porast konkurence v mestu po mojem mnenju pozitivno vpliva na obseg in kakovost tovrstne ponudbe.
Borut Pelko: Število organizatorjev je zadnjih nekaj let bolj ali manj konstantno, je pa res, da ste (so) iz leta v leto bolj aktivni. To me vsekakor veseli, in če sem malce predrzen, si upam trditi, da vas (jih) je k temu spodbudilo tudi delo zavoda LokalPatriot. Tudi spodbujanje kulturne produkcije v lokalnem prostoru je eno izmed naših poslanstev.
Usklajevanje in pomoč se vsekakor odvijata v zadostni meri, ni pa omenjenega nikoli preveč. Vrata zavoda LokalPatriot so za tiste, ki jih zanimata usklajevanje in vzajemna pomoč, vedno odprta, se pa sami naokrog res ne ponujamo preveč, ker imamo dovolj obveznosti že z lastno produkcijo. Najbolje sodelujemo s partnerji znotraj neformalne mreže kulturnega ceha ter seveda z bratskimi in s sestrskimi zavodi znotraj Skupine DNŠ. Dobro sodelujemo tudi z vrsto partnerjev pri projektu Novomeški poletni večeri, katerega bodisi producent bodisi koproducent smo že zadnjih nekaj let.
Pomoč gre v prihodnje vsekakor še naprej pričakovati od lokalnih, nacionalnih in evropskih ustanov, bi pa več vložka v kulturo vsekakor pričakoval tudi od lokalnih gospodarskih subjektov. Tu so gotovo še neizkoriščene možnosti sodelovanja.
Veliko dogodkov se dogaja v središču mesta. Primož, kako ste se uspeli dogovoriti z okoliškimi prebivalci? Borut, imate vi kaj slabih izkušenj z novomeškimi prebivalci, ki so jim vaše prireditve zmotile spanec ob 22.00?
Borut Pelko: V zavodu LokalPatriot tovrstnih slabih izkušenj nimamo. Na priložnostnih prizoriščih v mestnem jedru (vrtovi Dolenjskega muzeja, oder Knjigarne Goga) se prireditve odvijajo znotraj predpisanih hrupnih in časovnih omejitev, tako da se prebivalci ne pritožujejo. Oboje velja tudi za Klub LokalPatriot, katerega dodatna prednost je še ta, da v premeru 100,200 metrov tako rekoč ni stanovanjskih objektov. Edine sosede, ki jim naša programska dejavnost včasih morda zmoti nočni spanec, pa ob tej priložnosti prosim za podobno razumevanje, kot smo ga bili deležni do sedaj.
Primož Žižek: Najprej bi se vsem sosedom in meščanom zahvalil za njihovo podporo dogajanju v mestu, čeprav verjamem, da jim marsikdaj ni pogodu. A če želimo obuditi mestno jedro, na ulice privabiti ljudi, če hočete, ustvariti novomeško promenado, potem moramo postaviti prioritete. Meščani razumejo, da je to vir razvoja mestnega središča. Smo pa z enim prebivalcem v mestnem središču že imeli težave. Upam, da bo razumen, saj smo storili vse, da so prireditve profesionalne, ob sprejemljivih urah in v takšnem prostorsko-organizacijskem kontekstu, da pridejo in grejo brez težav. … smo tudi že odpovedali dogodek, ki bi bil popoln uspeh, se pa bi zgodil v četrtek torej sredi tedna… mogoče Naj bo tako tudi v prihodnje. Vse več je organizatorjev v mestu, nesmiselno je zavirati ustvarjalno pobudo.
Kakšne bi bile idealne razmere za uresničitev programa, ki bi si ga želeli speljati v poletnih dneh? Imate vsa sredstva zagotovljena, imate prostore, ki ustrezajo …?
Borut Pelko: Idealnih razmer ni in jih najverjetneje nikdar ne bo. Morda se jim približamo čez nekaj let, ko se na lokaciji sedanjega odpre nov in večji Klub. Zaenkrat dokaj uspešno krmarimo znotraj vedno preskromnih finančnih zmožnosti in prostorskih kapacitet, pri katerih nam pomagajo naši dolgoletni in spoštovani partnerji (Glasbena šola Marjana Kozine, Dolenjski muzej Novo mesto, Kulturni center Janeza Trdine).
Primož Žižek: Mislim, da denar ni največji problem. Za uspeh projektov je ključna primarna ljubezen in spoštovanje do tega, kar počneš. Ponosen sem na našo raznoliko ekipo, z vseh vetrov je, ki vnaša v naš način dela dovolj zavzetosti, humorja in inovativnosti, da nam je to početje večinoma v užitek. Tiste manj prijetne naloge iz ozadja in stres, povezan s hektiko tovrstnega početja, pa so stvari, ki se jih ne sme videti. V Novem mestu manjka infrastrukture na mnogih področjih družabnosti in kulture. Se pa razvija. Sam imam rešitev, ki bi v mestu vnesla urbanistično, družbeno, umetniško in še kakšno svežino. Lahko tudi izdam, da mi je vzor način, kako podpirajo kulturo, umetnost, nasploh ustvarjalnost in naprednost v Reki na Hrvaškem. To je zelo napredno mesto. Mi smo še daleč od tega.
Ali vas pred poletjem z občine kaj povprašajo, ali boste »poskrbeli« za poletje?
Primož Žižek: Niti ne. A smo prepričanja, da dogajanje v mestu vedno nastaja od spodaj navzgor. Dovolj je, če je občina demokratična, profesionalna in odprta za razvoj. Producenti in organizatorji med seboj hitro najdejo skupne točke. Bi pa občini predlagal, da v okviru novega zavoda načrtujejo nosilne teme prihodnjih poletij. Na ta način bi bilo moč dosegati še večje sinergije med interesi domačinov, obiskovalcev, organizatorjev, podjetnikov, konec koncev tudi politike.
Borut Pelko: Nas ne rabijo povprašati, ker se že 7 let javljamo sami. Včasih bolj, včasih manj uspešno. Za poletje kljub temu poskrbimo vedno. Vedno uspešno, vedno zanimivo, vedno pestro, vedno kulturno bogato in raznoliko, vedno v navdušenje strokovne in laične javnosti ter vedno z zavezo in obljubo po naslednjem poletju.
Varnost na prireditvah je pomembna. Kako poskrbite glede tega?
Borut Pelko: Za varnost, ne glede na prizorišče, vedno poskrbimo v okviru predpisanih normativov. Tu nam strokovni servis seveda zagotavlja zunanji izvajalec s področja fizičnega in tehničnega varovanja.
Primož Žižek: Vsekakor predhodno ocenimo tveganja na dogodku in temu primerno delujemo. Novomeška publika je ena najboljših publik v Sloveniji. Če je program dober, je takšna tudi publika. Za nas je ključna izmenjava, elektrika, kemija, če hočete, med publiko in gostom. Vse ostalo je podrejeno temu, vključno z varnostjo.
Vam ob vsem delu, ki ga imate, uspe skočiti na mariborski Lent ali v Ljubljano?
Borut Pelko: Enostavno seveda ni, a si navadno vzamem čas tudi za obisk bližnjih in malce bolj oddaljenih koncertnih prizorišč. Pogosto je to potrebno že zaradi narave dela, s katerim se ukvarjam, se pa, kot glasbeni sladokusec, neredko na koncerte odpravim povsem zasebno.
Minuli vikend sem si na Lentu ogledal koncert Fool Cool Orchestra z gostoma Vlatkom Stefanovskim in Simonejem Zanchinijem, v juliju bom obiskal festival Park-in-Zagreb, ki ga v Parku Ribnjak organizira prijatelj iz zagrebškega Kluba Purgeraj, in nato še koncerta skupine Steely Dan in pevke Joss Stone na festivalu Jazz Open v Stuttgartu, v septembru pa bom letošnjo koncertno sezono zaključil z obiskom koncerta skupine The Police v Munchenu. Za prestolnico letos žal ne bo časa, sem pa navadno reden obiskovalec na Jazz Festivalu Ljubljana. Seveda bom obiskal tudi večino dogodkov v Novem mestu, ne glede na to, ali bodo plod naše ali katere druge produkcijske hiše.
Primož Žižek: V mojem življenju sta Novo mesto in Ljubljana kot eno. V Ljubljani sem aktiven na podoben način kot doma v Novem mestu. Na Lentu poskušam ujeti vsaj kakšno prireditev sem in tja. Špica organizatorji so, Donava drava!!! ustvarja prijeten dopustniški, skorajda obmorski občutek.
Počitnic za vas torej ne bo …?
Primož Žižek: Bodo, bodo. Potreben sem jih. Za mano je precej naporno obdobje. Upam, da bom odšel na krajše potovanje.
Borut Pelko: Bodo. Delovne kot vedno. Nekaj dopusta (skavtski Jamboree) bo sicer že v juliju, a bo tudi ta deloven, saj bom kot eden izmed 8000 prostovoljcev skrbel za dobro počutje 32 000 skavtov iz celega sveta. Klasičen morski pa, če bo vse po sreči, sledi v septembru ali celo oktobru.
Ni komentarjev:
Objavite komentar